Yüzleş, özgürleş, iyileş…

Enerji Psikolojisi çalışmaları ülkemizde hız kesmeden devam ediyor. Var olan tekniklere son yıllarda yenileri eklendi belki ama bu konuda en eski ve etkilerinden biri kuşkusuz Beden Vuruşları tekniği (yani Duygusal Özgürleşme Tekniği, İngilizce adıyla Emotional Freedom Technique).

Hiç bilmeyenler için beden vuruşlarını nasıl anlatırsınız?

Beden Vuruşları kısaca Çin tıbbından gelen meridyen sistemi ile bilinçaltı telkin çalışmasının birleşimi olan bir enerji bedeni ve bilinçaltı tekniği. Bedenimizde “meridyen” adı verilen enerji kanalları mevcut. Bu kanallar, chi, ki, ya da prana olarak adlandırılan “yaşam enerjimizin” tüm vücudumuzda dolaşımı sağlıyor. Ancak yaşadığımız travmalar, olumsuz anılar, duygular, düşünceler bu kanalların zamanla tıkanmasına ve yaşam enerjimizin dengesizleşmesine yol açıyor. Bu da bedensel veya psikolojik acı, mutsuzluk, depesyon olarak algılanıyor. Beden vuruşları bu blokajları açarak enerji akışının yeniden dengelenmesini ve güçlenmesini sağlıyor. enerji akışı yenden dengelendiğinde zihnen, ruhen ve bedenen daha sağlıklı ve dengeli hale geliyoruz ve şifa olayı meydana geliyor.

Vuruş yaparken spesifik noktalara mı vuruyoruz, yoksa rastgele vuruşlar mı yapıyoruz?

Vuruşları parmak uçlarımızla, kendimizi dövmeden, vücudumuzun spesifik noktalarına vurarak yapıyoruz. Bu noktalar meridyenler üzerinde bulunan noktalar. Bunların yanı sıra bazı çakra noktalarına da vuruş yapıyoruz.

Kendimize zarar vermemiz olası mı bu vuruşlar sebebiyle?

Hayır. Beden vuruşları yaparken kendinize zarar vermeniz mümkün değil. En kötü, stres seviyenizi aşağı çekersiniz, gevşer ve rahatlarsınız. O nedenle gönül rahatlığıyla beden vuruşu tavsiye edebilirim. Tavsiye etmediğim iki grup; hamileler ve epilepsi hastaları. O da herhangi bir atak tetiklememek için.

Peki bireysel seansınız nasıl gerçekleşiyor? Danışan ne beklemeli?

Bireysel seanslarda, danışanın başvurduğu sorunun kökenine inerek onunla yüzleşmesi, bu sorunu kabul edip onunla bir nevi helalleşmesi, yaptığımız vuruşlarla beden enerjisi dengelenirken bu sorunun yarattığı olumsuz duygulardan özgürleşmesi ve böylece şifa olayını deneyimlemesi yani iyileşmesi sağlanıyor. Aynı zamanda konuya dair kısıtlayıcı inançlarını da dönüştürüyoruz.

Beden vuruşları hangi sorunlar için uygulanabiliyor? Kimler bu teknikten faydalanabilir?

Beden vuruşları her türlü sorun için uygulanabilir bir teknik. Özgüven, özdeğer, kaygı vb. gibi olumsuz duygular, taciz, işten atılma, iflas gibi travmatik olaylar, boşanma, aşk acısı gibi ilişki problemleri, her türlü kısıtlayıcı inanç, fobi, kilo problemi, depresyon, panik atak, sanat-spor alanında performans kaygısı gibi türlü konular uygulama alanları arasında.