Zıt kutupların bütünleşmesi


Jung’a göre her insan çelişkili tutumlarının bir sentezidir. Her birey aynı anda birbirinin karşıtı özellikler barındırır. Bu zıtlıklar tarafından üretilen enerji üçüncü bir şeye yol açar. Yani bu gerilimden yeni bir şey doğar. Bu üçüncü şey ise bu karşıtlıkların birbiriyle olan dansından ortaya çıkan hayattır.

Dolayısıyla zıtlıkların gerginliği olmadan yaşam ya da dönüşüm olmaz. Kimse tamamiyle iyi ya da tamamiyle kötü değildir. Herkes içindeki o iki kurtla savaşır. Elbette ki mühim olan hangisini beslediğimizdir, ancak hiçbir birey içindeki o karanlık sesi işitmezden gelmemelidir. Yolumuza devam edebilmemiz ve önümüze bakabilmemiz için o karanlık tarafın da mutlaka duyulması ve onaylanması gerekir. İçimizdedeki kutuplukları keşfetmek ve birleştirmek, yaratıcı ve iyileştirici enerjileri serbest bırakır.

Bu karanlık sesi genellikle içselleştirilmiş eleştirel bir ebeveyn gibi düşünebilirsiniz. Bu karanlık sesin geldiğimiz aileden çok farklı bir tonda konuşacağını sakın düşünmeyin. Ancak unutmayın, büyümek dediğimiz şey başkasıymış gibi davranmak değil. Ebeveynlerimiz gibi olan, onlara benzettiğimiz yanlarımızı, özellikle de sevmeyeceğimiz özelliklerimizi kabul etmek atılacak ilk adımlarından biridir.

Alıştırma

Yaratıcı potansiyelinizi ortaya koymanıza ya da sadece yolunuza devam etmenize, önünüze bakmamıza engel olan tüm negatif özelliklerinizi şimdi bir kâğıda yazın. Ardından yazdıklarınızı tekrar okuyun ve listedeki negatif olarak adlandırdığınız hangi özelliklerinizin rasyonel bir temeli olduğunu, hangilerinin yalnızca korkuya dayandığını, ya da ikisi birden olduğunu bir düşünün.

Genelde içinizdeki zıtlıkların birbiriyle savaştığını görürsünüz. Mesela kendinizi dünyadan çekmek gibi bir tandansınız olabilir ama öte yandan hayatınızı oyunculuktan kazanıyor olabilirsiniz.

Belki de bu hayatta yapmamız gereken şey her neyse onu yaparak ruhumuza en iyi şekilde hizmet edebiliriz. Buna Sanskritçe’de dharma deniyor aslında. Dharma varlığınızın yasası anlamına gelir. Yani “bu hayatta yapman gereken şeyi keşfet“. Bu açıdan bakıldığında bir kariyer tercih etmekten, bir kariyerde karar vermekten çok daha ciddi bir görev olduğunu söylemek mümkün. Esas zorluk, bu içinizdeki bu iki zıt kutbu birleştirmektir. Yani zorluk, hangi tarafı takip edeceğini seçmek değil, her ikisini de aynı zamanda bütünlük yönündeki bir yolculuğa dahil etmektir aslında. Ve bu iki taraf arasındaki o karşılıklı çekişme, eyleme geçme ve bütünleşme sağlar.