Geçmişi nasıl hatırlarsınız?


İnsanı yalnızca başına gelen kişisel olaylar etkilemez. Bir de bulunduğumuz toplumun, yaşadığımız alanın kolektif müziği vardır ama siz bu müzik içinde kendi melodinizi bulmak zorundasınız. Dünyayı değiştirmek için mükemmel insanların gelmesini beklemek, bir şeyler yapmak için artık çok geç olmasına sebep olabilir. Eğer sesinizi yükseltmenin başka birine yardımı olacaksa neden sessiz kalasınız? Küçücük bile olsa nasıl bir fark yaratabilirsiniz? Gandi’nin dediği gibi görmek istediğin değişime kendinden başla. Daha efektif bir sonuç elde etmek için dönüşüme giden yola önce derin özbenliğinizden başlayın. Dönüşüme giden yolda kendinize karşı dürüst olabilmenizden daha güçlü bir şey yoktur.

Yazarak şifa yöntemleri, kendinize, kendinizle ilgili dürüst cevaplar verebilirseniz gerçekten işe yarar. Geçmişinizle ilgili kendinize dürüst cevaplar verin çünkü unutmayın geçmişi nasıl hatırladığınız gününüzü nasıl yaşadığınızı tanımlar. Geçmişimizden elimizde kalanlar düşüncelerimiz, duygularımız ve hissettiklerimizdir. Bu üçü bizim geçmişten elimizde kalan materyallerimizdir. Bu materyaller algı, zihniyet biçimimize göre oluşur. Kendi kavram süzgecimizden geçer. İyi ya da kötü bunlar bizim hayat dediğimiz hatıralarımızı oluştururlar. Hayatımızı nasıl gördüğümüzün günümüzü nasıl yaşadığımız üzerinde çok ciddi bir etkisi vardır. Ortaya çıkardığımız bu negatif kalıpları pozitife dönüştürme kararı ve uygulamasıyla, günümüzü ciddi şekilde dönüştürebiliriz.

Alıştırma

Hayat hikayenizde şu anda olduğunuz kişi olmanızı sağlayan pozitif veya negatif olaylar nelerdir? Şimdi elinize bir kâğıt kalem alın ve orada iki sütun oluşturun, pozitif ve negatif. Negatifin altına, hayatınızın o anına kadar yaşadığınız hissettiğiniz ve artık arınmak istediğiniz tüm negatif duyguları yazın. Pozitifin altında da listelediğiniz negatif duygu ve düşüncelerin tam zıtlarını not edin. Listeyi tamamladıktan sonra baştan aşağı okuyun ve hangilerini seçmek istediğinize karar verin. Bunu birçok yazıda, her fırsatta yazıyorum ama tekrar hatırlatayım, değiştirmediğimiz her şey seçimimizdir! Yaşadığınız geçmiş travmatik, üzücü, ya da sizi etkileyen olumsuz olaylar, zamanında kendinizi ifade etme gücünüzü elinizden almış olabilir. Ama şimdi bu durumu değiştirmek elinizde. Hayatınızın o dönemi ile şu anda bulunduğunuz halinize nasıl geldiğinizi bir iki adım geri atarak düşündüğünüzde, kelimeler kendiliğinden size gelecektir.